Meddőség okai – a férfi és a női oldalon

Meddőség

Meddőség okai – a férfi és a női oldalon

Sokak számára kényes, bizalmas jellege miatt a szükségesnél kevesebb szó esik a meddőség problémájáról, miközben jóval többeket érint, mint azt elsőre gondolnánk. Összefoglaljuk a meddőség hormonális okaival kapcsolatos legfontosabb információkat.

Meddőség okai – a férfi és a női oldalon

Először is fontos tisztázni, hogy a meddőség mindig egy párra vonatkozik! Melynek van egy férfi és egy női tagja. Így cikkünkben összegyűjtöttük, milyen problémák állhatnak a háttérben.

Női oldalon a leggyakoribb hormonális eltérések közé tartoznak az:[1]

  • ovulációzavarok,
  • peteérési rendellenességek,
  • a policisztás ovárium szindróma (PCOS),
  • ösztrogén-dominancia,
  • az ovulációt megakadályozó magas prolaktin szint.

Amennyiben a nőgyógyászati vizsgálat során fény derül arra, hogy ezek közül bármelyik akadályozná a fogantatást, ma már van mód a meddőség modern módszerekkel történő kezelésére. A legmegfelelőbb eljárás kiválasztása több szemponttól, többek között a kialakulási októl is függ. Ezek részleteiről is érdemes pontos és alapos tájékoztatást kérni szakorvosunktól.

A hormonális rendellenességek kialakulására nagyrészt nincsen ráhatásunk, viszont megelőzéssel bizonyos kockázati tényezőket magunk is kiiktathatunk. Ez azért fontos, mert a meddőség kialakulásában hormonháztartásunk nem megfelelő működése is óriási szerepet játszhat, nézzük meg, mivel járulhatunk hozzá annak egyensúlyban tartásához!

Lehetséges problémák a férfiaknál[2]

A férfiaknál jelentkező meddőség oka is sokféle lehet, akárcsak a nőknél. Esetükben döntően az olyan betegségek jelentenek problémát, amelyek közvetetten lehetnek hatással a hormonháztartásra, és ezáltal a megtermékenyítésre való képességre. Hormonális problémáról főleg akkor beszélhetünk, ha a hormonháztartás normális működése felborul, ún. hormonális kiegyensúlyozatlanság lép fel. A legfontosabb férfi hormon a tesztoszteron, így, ha ez a hormon nem termelődik megfelelően, komoly problémákat okozhat a tesztoszteron-deficit, a férfi nemi hormon hiánya. Hypogonadizmus esetén ez történik.

A hormonháztartásra közvetve számos olyan, alapvetően teljesen más jellegű kór is hatással lehet, amik hormonális eltéréseket okozhatnak. Ilyen például:

  • a cukorbetegség,
  • az elhízás,
  • a máj és vesebetegségek,
  • a vérképző szervi betegségek.

A férfi meddőség megállapításához is mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni, aki fájdalommentes vizsgálatok elvégzésével állítja fel a diagnózist. A kórtörténet és a szexuális szokások felmérése után elvégezhet fizikális vizsgálatot, spermaanalízist, vér-, hormon- és genetikai vizsgálatot, vagy akár ultrahangra, esetleg röntgenre is elküldheti a pácienst.

A hormonális rendellenesség komoly, ellenben férfiaknál szerencsére viszonylag ritka probléma. Ezért a babára vágyó férfiaknak azokra a szempontokra érdemes ügyelniük, melyek közvetetten lehetnek hatással hormonháztartásukra. Némi odafigyeléssel megőrizhető a szervezet egészséges működése és csökkenthető a meddőség kialakulásának esélye.

 

Szerző: Richter Gedeon Nyrt.

[1] https://ragaszkodjhozza.hu/fogantatas/hormonalis-kisokos-i-meddoseg-okai-a-noi-oldalon-179?q=meddőség&utm_source=meddoseg_noi&utm_medium=femilia.hu 

[2] https://ragaszkodjhozza.hu/fogantatas/hormonalis-kisokos-ii-meddoseg-a-ferfi-oldalon-182?q=meddőség&utm_source=meddoseg_ferfi&utm_medium=femilia.hu

 

Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt, és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ
Elfogadom