Mi és miért történik az andrológiai szakvizsgálaton?

Meddőség

Mi és miért történik az andrológiai szakvizsgálaton?

Tudjuk, sok férfi számára ijesztőnek hangozhat az, hogy egy sor különféle vizsgálatnak kell alávetnie magát, ráadásul intim szituációban…

Mi és miért történik az andrológiai szakvizsgálaton?

Előző cikkünkből megtudhattuk, hogy ki az andrológus, most pedig abban segítünk, hogy mi és miért történik egy andrológiai szakvizsgálaton. Írásunk célja, hogy eloszlassuk ezeket a félelmeket, és elmagyarázzuk, hogy mi a szakvizsgálat menete és mi célt szolgálnak az egyes mozzanatok. Lássuk, mi történik a rendelőben!

Sok férfi tart a kivizsgálástól, különösen akkor, ha egyébként semmi panasza sincsen, attól eltekintve, hogy jó ideje próbálkoznak kedvesével, mégsem fogan meg a vágyott gyermek.

Az andrológiai vizsgálat első lépése a kórtörténet felvétele, vagyis részletesen elbeszélget a szakorvos a pár mindkét tagjával. Fontos a szülők kórtörténete, illetve az is, hogy volt-e korábban bármilyen egészségügyi problémája a pár valamelyik tagjának, esetleg van-e valamilyen káros szenvedélyük. De természetesen szóba kerül az is, hogy milyen a szexuális életük, milyen rendszeresen vannak együtt.

A fizikális vizsgálat mellett erre azért van szükség, mert a férfi eredetű meddőség mögött számtalan dolog állhat a genetikai okoktól kezdve, a hormonális zavarokon át, a fejlődési rendellenességekig, ugyanakkor a problémát okozhatják még többek között fertőzések és immunológiai eltérések, de az életmód is nagy mértékben befolyásolhatja a férfiak nemzőképességét.

Az andrológiai vizsgálat menete:

  • Beszélgetés a pár mindkét tagjával: Az andrológiai kórelőzmény felvétele.
  • Fizikális vizsgálat:
    • A herék volumenének, mellékheréknek, az ondóvezetékeknek és ondózsinórnak az átvizsgálása. Prosztatavizsgálatra abban az esetben kerül sor meddőségi vizsgálat során, ha bármiféle fertőzöttség, ill. gyulladás gyanúja áll fenn.
    • Ultrahangos vizsgálat.
  • Spermaanalízis: Megvizsgálják a klasszikus paramétereket, azaz a hímivarsejtek koncentrációját, a spermiumszámot, a hímivarsejtek mozgékonyságát, alaki felépítését, ugyanis ezek alapjaiban határozzák meg a nemzőképességet.

További vizsgálatok kóros eltérés esetén: hormonvizsgálat, genetikai tesztek, biokémiai vizsgálatok, hogy pontosabban megértsük a hátteret. Új trend az andrológiában a spermiumok funkciójának vizsgálata.

 

Szerző: Richter Gedeon Nyrt.

Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt, és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ
Elfogadom