A gyermekágyas anya, az újszülött-, csecsemő-, és gyermek védőnői gondozása

Általánosságban

A gyermekágyas anya, az újszülött-, csecsemő-, és gyermek védőnői gondozása

A család gondozása folytatódik a szülés után is.

A gyermekágyas anya, az újszülött-, csecsemő-, és gyermek védőnői gondozása

Az édesanya és az újszülött kórházból való hazaérkezését a kórházi védőnő jelzi, de jó, ha az édesapa is szól a gondozást végző védőnőnek, hogy mielőbb meg tudja őket látogatni, az édesanya állapotával, a szoptatással, az újszülött ellátásával kapcsolatos tanácsokat mielőbb át tudja adni, meg tudják beszélni.

A várandós gondozás ideje alatt kialakult jó kapcsolatot bizonyítja, hogy az édesanya vagy az édesapa maga jelzi védőnőjének, hogy hazaérkeztek a kórházból.  

A védőnő a hatályos jogszabályok, szakmai irányelvek, módszertani levelek, protokollok alapján az édesanya és az újszülött/csecsemő korának és egészségi állapotának a családi környezetnek megfelelően végzi gondozási munkáját. A gondozás tehát szükség és igény szerint történik, a szükség a védőnő megítélését, az igény pedig az édesanya kérését jelenti.

A gyermekágyas időszak nagyon boldog, de ugyan akkor nagyon kritikus időszak egy család életében. Nagy az öröm az újszülött megérkezésével, de még második, többedik baba érkezésével is felmerülhetnek új kérdések, helyzetek, amiben elkel a tapasztalt segítség.

A védőnő fontos feladata, hogy a szoptatáshoz, az anyatejes tápláláshoz minden segítséget megadjon az anya számára. Ezen kívül szükségszerűen figyelemmel kíséri az édesanya és az újszülött egészségi állapotát, segít a családnak a megváltozott fizikai, pszichés és szociális helyzet feldolgozásában. Tanácsokat ad az újszülött helyének, környezetének kialakításában, a családi napirend kialakításában.

Tanácsot ad, segít a szoptatás, táplálás helyes technikájának elsajátításában, figyelemmel kíséri az anya gyermekágyas változásait. Gondozási, ápolási ismereteket ad az anya és a család számára. Felhívja a figyelmet a szükséges beavatkozásokra, szűrővizsgálatokra. A szociális és társadalmi juttatásokról informálja a családot. Az újszülött (később a csecsemő és a gyermek) egészségi állapotát testi és pszichés fejlődését figyelemmel kíséri. Felhívja a figyelmet az aktuális vizsgálatokra, szűrésekre, oltásokra. Segítséget nyújt a gyermek biztonságos környezetének kialakításában, megfelelő játéktevékenység kialakításában, a nevelésben, a napirend kialakításában.

A későbbiekben egészen a gyermek 6 éves koráig a védőnő figyelemmel kíséri a testi, lelki, szociális fejlődését, tartja a kapcsolatot az édesanyával (törvényes gondozóval) és folyamatosan tájékoztatja az észrevételeiről. A gondozás akkor jó, ha ez a tájékoztatás nem egyoldalú és az édesanya is fontosnak tartja, hogy megbeszélje a gyermek fejlődését, gondjait, örömeit a védőnőjével.

A védőnő természetesen dokumentálja a gondozási folyamatot, az édesanya és a gyermek mindenkori állapotát.

A kapcsolattartás lehetséges és legfontosabb formája a családlátogatás, ami a gyermekágyas időszak alatt sűrűbb, mint a későbbiekben. Azt is mondhatnánk, hogy ahogy nő a gyermek és a szülő egyre nagyobb önállóságot biztosít számára, úgy a védőnői látogatások száma is csökken. Hiszen itt már hosszabb fejlődési fázisok vannak, kevesebb a napi probléma.

A másik fontos találkozási pont a védőnővel a tanácsadó, ahol az édesanya, a család keresheti fel a védőnőt, illetve a védőnő kérheti ezt a látogatást. A mai rohanó világunkban ne feledkezzünk meg a kommunikációs eszközökről sem, az édesanyák nagyon igénylik és legtöbbje tud is vele élni, a telefonos kapcsolattartást. Ennek előnye, hogy akkor használható, amikor az anya „bajban van”, ilyenkor néhány megnyugtató szó, apró jó tanács szükséges és visszaáll a család lelki békéje. Természetesen ez nem helyettesítheti a személyes kapcsolattartást!

Nagyon sok védőintézetben ma már lehetőség van rá, hogy a védőnő különböző csoportos, közösségi programokat is szervezzen a családoknak (szülésre felkészítés, baba masszázs, baba-mama torna, baba klub, stb..)

Ezek a programok segítséget nyújtanak az anyáknak, hogy megismerkedjenek lakóhelyükön más családokkal is, így akár baráti kapcsolatok is kialakulhatnak. Mindenesetre egymást támogató csoportok alakulhatnak, amik segítik a kismamák kapcsolatépítését is az otthontöltött idő alatt mindamellett, hogy új, hasznos ismeretekhez jut az egészségtudatos magatartás kialakításához.

A védőnői szolgálat végig kíséri a gyermekeket az iskolás koron is, hiszen minden óvodában, általános és középiskolában jelen van.

 

Szerző: MVSZSZ

 

 

 

Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt, és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ
Elfogadom