Élettani- és életmód változások az első három hónap alatt

Élettani változások

Élettani- és életmód változások az első három hónap alatt

Az első három hónap alatt a kismama szervezete elkezd felkészülni arra, hogy két életet tápláljon: a hormonháztartás, a cukoranyagcsere, a légzés, a vérkeringés és a szívritmus is megváltoznak, és alkalmazkodnak az új élethelyzethez…

Élettani- és életmód változások az első három hónap alatt

A várandósság első harmada alatt már érdemes figyelembe venni néhány életmódra és táplálkozásra, vitaminbevitelére vonatkozó javaslatot is, annak érdekében, hogy mind a kismama, mind a baba jól érezze magát ezalatt az időszak alatt is.
Gyógyszert csak orvosi javaslatra szedjen, a kezelőorvost, gyógyszerészt tájékoztassa arról, hogy gyermeket vár! Először próbálja ki a természetes megoldásokat. Védőnője segít ebben.  
 
Már az első 12 héttől , végig a várandósság alatt, egészen a szoptatás időszakáig fontos, hogy a kismama összehangolja  életmódját a várandós állapottal.  
A várandósság első tüneteinek egyike a fokozott fáradékonyság, amely a magzat érdekeit szolgálja, hiszen így a kismama kénytelen lelassítani addigi életmódját. Az alvásigény is megnőhet, érdemes ezeknek az igényeknek eleget tenni. Lehetőség szerint pihenjen sokat, végezzen olyan nyugodt tevékenységeket, mint például az olvasás, vagy a zenehallgatás. 

Amennyire lehet, kerülje a fizikai és lelki megterheléseket, illetve az összes olyan stresszhatást, amelyek egyértelműen ártanak a fejlődésben lévő magzatnak is. Kifejezetten jót tesz azonban a rendszeres mozgás, sport (kivételek lehetnek, ezért javasoljuk, hogy előzetesen egyeztessen erről a kezelőorvosával). A korábbi sportot, mozgástevékenységet  kisebb erőkifejtéssel  ajánlatos végezni, ha egyes gyakorlatok nem esnek jól a kismamának, akkor azokat ne csinálja. A kismama torna elkezdésével érdemes az első három hónap végét megvárni. Ha hajlamos az anya érrendszere  a visszerek kialakulására, (erek megvastagodása)  már most kerülje el a hosszú ideig tartó egy helyben állást, és amint teheti, lábait polcolja fel, (ülő vagy fekvő helyzetben tegye a lábait vízszintes helyzetbe, és a bokái alá pl. párnát, vagy össze hajtogatott takarót helyezzen) vagy végezzen keringést javító torna gyakorlatokat.  

Ahhoz, hogy a magzat a lehető legmegfelelőbb feltételek között növekedjen, fokozott figyelmet igényel a kismama kiegyensúlyozott táplálkozása, vitamin- és ásványianyag pótlása.  Javasolt a természetes vitamint tartalmazó ételek (friss zöldség, gyümölcs), valamint fehérjék fogyasztása, illetve a rendszeres, napi ötszöri, kisebb mennyiségű étkezés. Ajánlott kerülni az erős fűszerezést, puffasztó, zsíros ételeket. Különös figyelmet kell fordítani az elegendő  napi folyadékbevitelre is, javasolt a tej, tejtermék, a kevés kalóriát tartalmazó gyümölcslevek, teák, de a legegyszerűbb a víz, esetleg kevés citrommal ízesítve. Kerülni kell az alkohol tartalmú italokat, és elegendő napi egy kávé fogyasztása. Ha dohányzik, vagy a környezetében, családjában dohányoznak, erről a lehető leghamarabb érdemes leszoknia, mert mind az anya, mind a magzat számára káros hatással van. Ebben hasznos tanácsot kaphat ingyenes (anonim) telefonos tanácsadó vonalon: 36/80-442044, (Országos Korányi Intézet Dohányzás Leszokást Támogató Központja) és segítséget kérhet  orvosától, védőnőjétől, és rajtuk keresztül más szakemberektől is.  A kismama súlya a várandósság első három hónapos időszaka alatt 
megközelítőleg havonta 0,5 kilogrammal gyarapszik, amelynek egy része a fejlődő magzat súlya, a többi része a növekvő méh , illetve a kialakulóban lévő placenta. 

 

Szerző: femilia

Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt, és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ
Elfogadom