Táplálkozás és vitaminbevitel az első 3 hónapban
Kismamaként az életmód változása mellett minden eddiginél jobban oda kell figyelni az étrendre! Fontos a minőségi, rendszeres és kiegyensúlyozott, valamint a vitamindús táplálkozás!
Ajánlott az orvos, védőnő, szülésznő által javasolt folyadékbevitel elfogyasztása is. Ügyelni kell arra, hogy nyáron a folyadékigény még inkább fokozódik. A várandósság alatt az embrió, a magzat a kismama szervezetéből táplálkozik, így a vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket a magzat egészséges fejlődése érdekében pótolni kell. Vitaminok fogyasztása nem helyettesíti a megfelelő táplálkozást, szedésük mértékéről a szülésznőgyógyász szakorvossal előzetesen szükséges egyeztetni, mert ezek túlzott fogyasztása szintén káros következményekkel járhat.
Fontos, hogy az alkohol fogyasztás és dohányzás teljes beszüntetése mellett csökkenteni kell a koffeinbevitelt a várandósság és a szoptatás ideje alatt!
Táplálkozás:
Már az első három hónap alatt kulcsfontosságú, a magzat megfelelő fejlődése érdekében, a kismama minőségi táplálkozása és tudatos életmódja.
De mi számít megfelelő táplálkozásnak ilyenkor? A várandósság ideje alatt természetes a súlygyarapodás, 8 és 16 kilogramm közé esik a „normálisnak” mondható érték. Fogyasszon változatos és tápanyagokban gazdag ételeket. Már a várandósság elején beszélje át a háziorvossal, vagy a szülész orvossal, hogy a kezdő testsúlyához milyen ajánlott étrendet javasol, és szükség esetén érdemes dietetikustól is tanácsot kérni. Ajánlott és jótékony hatású a napi többszöri, inkább kisebb adagok fogyasztása egy-egy étkezés alkalmával, különösen, hányinger esetén. Fontos figyelni a napi folyadékbevitelre is, ami évszaktól is függ, de legalább 2 liter folyadékra szükség van. Gyakori jelenség a várandósság alatti „kívánósság”, amikor egyes ételek iránt megnő a kismama igénye, legyen szó akár addig nem kedvelt ételekről. A legtöbb kismamának körülbelül napi 300 plusz kalóriára van szüksége. Ez körülbelül két pohárnyi sovány tejnek, egy krémsajtos kiflinek, vagy egy tonhalas szendvicsnek felel meg.
A kismamáknak körülbelül napi 60 g fehérjére van szükségük. Egy csésze tej vagy 30 g vörös hús körülbelül ennyi proteint tartalmaz. Kiváló fehérjeforrásnak számít a sovány hús, - például a szárnyasok és a hal, a mogyorófélék, a tojás és a sajt. Kerülni kell a pasztörizálatlan, lágy sajtokat, például a Brie-t. Tojás, halak (sushi) vagy húsok nyersen fogyasztás nem ajánlott, ezek ugyanis a magzatra ártalmas baktériumokat tartalmazhatnak.
Csökkenteni érdemes a napi koffein-bevitelt. A reggeli kávé még elfogyasztható, de a napi koffeinmennyiség bevitelébe bele kell számítani azokat az ételeket, italokat, melyek tartalmaznak koffeint. Ilyenek például a kóla, vagy a csokoládé is. Az aszpartam-ot tartalmazó édesítőszereket csak kis mértékben javasolt fogyasztani.
Szigorúan kerülendő az alkohol fogyasztása, ugyanis az anyaméhen belül a magzat szervezetébe is jut belőle és ezzel szellemi és fizikai fogyatékosságot eredményezhet a magzatnál. A dohányzást a lehető leghamarabb el kell hagyni. Ha nem megy elhatározásból, akkor kérjen segítséget orvosától, védőnőjétől, vagy az ingyenesen hívható 80/442044-es telefonon (Országos Korányi Intézet Dohányzás Leszokás Támogató Központ).
Vitaminok:
A magzat a táplálékát a kismama szervezetéből nyeri, így az egészséges fejlődéshez ezeket a vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket az édesanyának pótolnia kell.
A magzat csontozatának és fogazatának kifejlődéséhez szervezetünknek kalciumra van szüksége. Kalciumhoz zöld színű leveles zöldségekből, narancsléből, tejből, joghurtokból és sajtból juthat a kismama. Napi négy adag kalcium tartalmú élelmiszer fogyasztása javasolt.
A vas az anya és a magzat számára is nélkülözhetetlen, hiszen vashiány esetén a vér nem képes elegendő oxigént szállítani, továbbá növeli a koraszülés esélyét, és az első 3 hónap agyfejlődési folyamatát is veszélyezteti. A hal, a szárnyasok, a teljes kiőrlésű kenyerek és a gabonafélék, az aszalt gyümölcsök, a főtt tojás és a vörös húsok kiváló vasforrások. A megfelelő felszívódást a C-vitaminban gazdag ételek is segítik, azonban a táplálék vastartalma mindössze 25%-ban képes a szervezetbe épülni, ezért a külső pótlást orvosi javaslatra pótolni szükséges. Sok kismama panaszkodik haspuffadásról és sokszor kellemetlen székrekedésről. A vastabletta szedése fokozhatja ezt a problémát, ezért kérjen diétás tanácsokat is. A legjobb segítség, ha bőven fogyaszt zöldséget, gyümölcsöt, rostban gazdag élteleket, és elegendő folyadékot .
Az ideális folsavszint hozzájárul a méhlepény növekedéséhez, csökkenti a vetélés kockázatát, valamint a velőcsőzáródási rendellenesség (pl. nyitott gerinc) kialakulásának esélyét. Fontos tudni, hogy a folsavnak már a fogamzás előtti időszakban és a várandósság első 6 hetében is bizonyított védő szerepe van a velőcső és az ép gerinccsatorna kialakulásában. A speciális várandós vitaminok mellett a folsavban gazdag élelmiszerek (pl. teljes kiőrlésű pékáruk, diófélék, zöldlevelű zöldségek) is sokat segíthetnek a megfelelő pótlásban.
Az omega-3 zsírsavak a várandósság kezdetétől a szoptatás végéig kulcsszerepet töltenek be a baba agyfejlődésében, az első 3 hónapban azonban fokozottan ügyelni kell a pótlásra, mert erőteljes fejlődés zajlik ekkor. A jótékony omega-3 zsírsavak csökkentik a koraszülés veszélyét is.
A D-vitamin pótlását sem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen az októbertől áprilisig tartó napfényhiányos időszakban az egészséges szervezetnek is nagy szüksége van rá. (napi 2000NE.) Várandósság idején jelentősen csökkenti a babánál a diabétesz kialakulásának kockázatát is.
A megnövekedett B6-, B12-, C- vitamin-, valamint cinkszükséglet pótlására fokozottan ügyelni kell.
Minden híreszteléssel ellentétben a vitamin szedéstől a magzatok nem lesznek nagyobb súlyúak.
A vitaminok szedése az egész várandósság és a szoptatás ideje alatt is kiemelten fontos, hiszen ahogy növekszik a baba, a vitamin, és ásványianyag igénye egyre nagyobb.
Szerző: femilia