Első találkozás a védőnővel

Szakmai aktualitások

Első találkozás a védőnővel

Mikor elérkezik a legtöbb kismama számára csodálatos esemény, hogy a patikában vásárolt várandósság tényét igazoló teszt pozitív, felmerül a kérdés, hogyan tovább?

Első találkozás a védőnővel

100%-os biztonsággal szeretné tudni a „titkot”, hogy világgá kürtölhesse a leggyönyörűbb érzést!

A védőnő számára a legszebb feladat az új élet fejlődését és az őt hordozó édesanya egészségi állapotát, a gyermeket váró szülők új helyzetét és feladataikra való felkészülést és az élet első 6 évében segíteni.

Hogy jön létre, hogy kezdődik a kapcsolat?

A magzati élet védelméről szóló törvény alapján a várandós anyák gondozása állami feladat. Egy sokrétű, folyamatos tevékenység, amely a gyermekét váró nő, a szülész-nőgyógyász szakorvos, a háziorvos és a védőnő, és a szülésznő együttműködésén alapul.

A várandós anya legtöbb esetben szülész-nőgyógyász szakorvoshoz fordul először, ahol igazolást nyer, hogy gyermeke fogant.  Az erről szóló dokumentummal keresi fel a területileg illetékes védőnőt. Az is előfordul, hogy a kismama előbb megy el a védőnőhöz, vagy a háziorvoshoz és csak az ő tanácsukra keresi meg a szülész-nőgyógyász szakorvost.

Megtörténhet az is, hogy a Családvédelmi Szolgálat, vagy rokonok, ismerősök, munkáltató, esetleg hatósági személy jelzése alapján szerez tudomást a védőnő a területén tartózkodó kismamáról és így felkeresi őt.

Személyes, bizalmas kapcsolat

A gyermeket váró nő állapotáról kapott bármilyen értesülést, információt a védőnő bizalmasan kezeli, bárhogyan is jutott tudomására a várandósság, és  fel kell vennie a kapcsolatot a kismamával. Vele minden kérdést, véleményt, élethelyzetet, érzelmeket, problémákat, sőt veszélyhelyzeteket, de a lehetőségeket, támogatási formákat is megbeszélhet. A védőnőnek hivatásából adódóan, törvény által meghatározottan titoktartási kötelezettsége van.

A védőnő nem fog tudni minden problémát megoldani, de segít abban, hogy hova fordulhat további segítségért. A védőnő figyel a kismama, az édesapa, a családtagok érzéseire, véleményére, szükségleteire, életkörülményeikre, szokásaikra, és a gondozás folyamatában együttműködő társként tekinti a gyermeket váró szülőket mindannyiuk testi-lelki egészége, a család szeretetteljes és biztonságos együttélése érdekében.

Milyen módszerekkel dolgozik a védőnő?

A védőnő munka módszere a gondozás, amellyel segíti az egyes emberek, a család és a közösség egészségtudatos életvitelét, részt vesz a kedvezőtlen változások, az elváltozások és betegségek korai felismerésében. Ehhez szükséges számára az egészségi állapottal a családi és szociális helyzettel, az otthoni körülményekkel való megismerkedés is. A várandós kismamákkal (és lehetőség szerint az apákkal is) a védőnők tanácsadás (segítő beszélgetéssel! szűrővizsgálatokkal, egészségismeretek átadásával és életmód váltás támogatásával) alkalmával, családlátogatáson és közösségi programok keretében tartják a kapcsolatot.

A kismamák weboldalakon (pl. önkormányzatok) megtalálhatják a hozzájuk legközelebbi Védőnői szolgálat telefonszámát és ott tájékoztatást kapnak, miként érhetik el saját lakóhelyük szerint, a „területileg illetékes” védőnőjüket.

Az első találkozáskor egy alapos ismerkedés kezdődik.

A védőnő kikérdezi és a dokumentációban rögzíti a szükséges személyes és egészségügyi adatokat. Ezek között szerepelnek ilyen kérdések is, mint:

  • az anya és az apa származási családjában előforduló fontosabb betegségek az anya és az apa saját már ismert betegségei, gyermekbetegségei
  • a jelenlegi várandósságot megelőzően milyen nőgyógyászati, szülészeti események voltak
  • milyen munkát végez az anya, milyen hatással van vagy lehet ez az állapotára
  • milyen a táplálkozása, milyen rendszeres mozgást, sportot végez,
  • milyen élvezeti szereket fogyaszt, használ az anya, illetve az apa, vagy a közvetlen környezetük (pl. felmerül-e a passzív dohányzás)
  • milyen egyéb kémiai, fizikai, sugárzásos, stb. hatások érik, érhetik lakóhelyén vagy a munkahelyén.

A védőnő az első alkalommal, majd minden tanácsadáson   

  • megméri a testsúlyt, a has körfogatát, a vérnyomást;
  • és megszámolja a pulzust;
  • megtekinti és a lábszáron megtapintja az alsó végtagokat. Ekkor a visszereket és a láb dagadást figyeli, ellenőrzi;
  • megnézi és megtapintja az emlőket is, mert a várandósság alatt ezek is jelentős változáson mennek keresztül, ami majd szoptatás szempontjából is fontos szempont lesz;
  • teszt csík segítségével megvizsgálja a vizeletet;
  • megméri a vércukorszintet;
  • a 16. héttől meghallgatja a magzati szívhangot a kismama hasfalán keresztül egy kis mikrofonhoz kapcsolódó Doppler készülékkel.
  • Megbeszélik a várandósság alatti találkozások, vizsgálatok, otthoni látogatások ajánlott rendjét, de azt is, mikor kell soron kívül a védőnőhöz, vagy orvoshoz fordulnia.
  • A gyermeket váró szülőknek a védőnő elmondja a várandóssági heteknek megfelelően az édesanya és a magzat testében végbemenő, arra az időre jellemző változásokat.
  • Beszél a testi, lelki változásokról, segíti a harmonikus párkapcsolat, a kiegyensúlyozott szexuális élet, az egymás iránti felelősség kialakítását és megtartását.
  • Megkérdezi és megbeszéli a kismama aktuális kellemetlen tüneteit, problémáit, teendőit.
  • Életviteli, táplálkozási, öltözködési tanácsokkal segíti a baba és a mama és a párja egészséges, harmonikus kapcsolatának alakulását.
  • Nemcsak testi, de lelki gondozást is végez. Észleli az elváltozásokat, szükség esetén megbeszéli azokat a kismamával, és megfelelő szakorvoshoz irányítja.
  • A védőnő figyelemmel kíséri a szükséges, esedékes további vizsgálatok elvégzését, rögzíti az eredményeket a gondozási dokumentációban.  
  • A védőnő felhívja a figyelmet az igénybe vehető szociális és családtámogatási lehetőségekre és kedvezményekre is (családi adókedvezmény igazolás, szülési szabadság, stb.).
  • A védőnő megbeszéli a kismamával, hogy az első tanácsadás után hamarosan felkeresi otthonukban is. A gondozás folyamtában előírt és szükséges, hogy a család, a várandós édesanya helyzetét természetes környezetében, otthonában is láthassa. A védőnő az itt tapasztaltakat is titoktartással kezeli.
  • Elmondja, hogy milyen csoportos, és egyéni felkészülési formák, lehetőségek vannak, amelyek elérhetők: pl. kismamatorna, szülésre felkészítő program, apás felkészítés, szülőszoba és kórház látogatás, stb.
  • Elmondja, hogy milyen applikáció, weboldal segíti a további tájékozódást, a védőnői és orvosi tanácsok felidézését, hogy átismételve, újra átgondolhassa és megvalósíthassa az elhangzottakat.

 

A védőnői szolgálatban az is nagy érték, és nagyszerű, hogy egy adott lakóterületen élő családokat az ott dolgozó védőnő nagyon hosszú időn keresztül (szerencsés esetben egész életpályáján) kíséri, segíti, támogatja. A gondozottak között, vagy a gondozottakkal sokszor kialakulnak baráti kapcsolatok, önsegítő közösségek is a csoportos összejöveteleknek köszönhetően.

A védőnői szolgálat elnyerte a Magyar Örökség díjat és Hungarikum. A védőnői ellátás rendszere 105 éve működik, és folyamatosan fejlődik, az egyetemes emberi értékek, a tudomány aktuális ismeretei és a gondozottak mindenkori szükségletei szerint. A védőnő és a gondozottak kapcsolata a kölcsönös bizalmon és elfogadáson alapul. Minden új élet segítése, az őket hordozó édesanyák és a gondoskodó apák, valamint a családok támogatása megtisztelő feladat hivatásunk számára.  

Köszönjük bizalmukat, legyünk társak ebben a szép, különleges folyamatban!

 

Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt, és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ
Elfogadom