Fertilitási ablak fontossága

Babavárás

Fertilitási ablak fontossága

Babát tervezel? Ismerd meg a testedet!

Fertilitási ablak fontossága

Az emberi test hihetetlenül izgalmas, és bár néha bonyolultnak tűnhet, semmi sem történik benne véletlenül. Ezért fontos, hogy megismerjük a működését, különösen akkor, ha babát tervezünk! A sikeres családalapításhoz ugyanis nagyban hozzájárulhatunk, ha megértjük a női ciklus működését, és a fertilitási ablak jelentőségét.

Míg a férfi nemi működés állandó, hiszen a spermiumok folyamatosan képződnek, a női nemi működés ciklikus jellegű. A ciklus során egy meghatározott folyamat újból és újból lejátszódik a női testben: a női nemi hormonok és a petefészek működést szabályozó felsőbb agyi szabályozó központok felkészítik a szervezetet a fogantatásra.

Hogyan számoljuk a ciklusunkat?

Az emberi test fiziológiai folyamatai általánosságban megegyeznek, mégis adódhatnak kisebb-nagyobb eltérések a hölgyek ciklusában. A ciklus átlagosan 28 napos, de ez lehet pár nappal rövidebb és hosszabb is; 21 és 35 nap között szabályosnak mondható.  A ciklus első napja megegyezik a vérzés első napjával, amikor már élénk színű, friss piros vérzést tapasztalunk. A ciklus maga pedig a következő vérzés első napjáig tart.

A fertilitási ablak

Gyakori tévhit, hogy a nagy számok törvénye alapján, aki többször él nemi életet párjával, könnyebben esik teherbe. Ez így önmagában nem igaz, ugyanis leginkább az ovuláció időszakára időzített együttlétek növelik a teherbe esés esélyét.  Ezért, ha gyermeket szeretnénk, érdemes az ovuláció időszakára, illetve az előtte való pár napra időzíteni az együttléteket, hiszen ilyenkor van a legnagyobb esély a fogantatásra. Ez általában a következő menstruáció előtt két héttel történik, ami egy rendszeres, 28 napos menstruációs ciklus esetén a ciklus 11-17. napja közé esik. Ilyenkor a szervezet észrevehető és beazonosítható tüneteket produkál, így ezekre is érdemes odafigyelni.

női_cikluHogy jelzi a testünk, ha peteérésünk van?[1]

  • Az ovulációs fájdalom a petesejt kilökődésének időszakában jelentkezhet. Alacsony intenzitású, nyilalláshoz, szúró érzéshez hasonló jelenség, mely pár pillanattól akár pár napig is tarthat. A fájdalmat az alhasban jelentkező nehézség-érzet is kísérheti.
  • Noha önmagában a testhőmérséklet változásának követésével nem határozható meg az ovuláció, érdemes figyelmet fordítani rá. Célszerű ébredés után mérni a testhőt, mely az ovuláció időszakában általában a szokásosnál némileg magasabb.
  • Az ovulációs időszakban a megszáradt nyál kristályosabbnak tűnhet, bár a nyál változásait igen nehéz észrevenni az étkezés, az ivás és a fogmosások miatt.
  • A hüvelyváladék változása talán az egyik legkönnyebben megfigyelhető jelenség, az ugyanis ebben az időszakban tisztává, áttetszővé, folyékonyabbá, tojásfehérje-szerűvé válik.

Továbbá az ovuláció időszakában előfordulhat még mellduzzadás és -érzékenység, vízvisszatartás, illetve libidónövekedés is.

Mindemellett viszont fontos, hogy az intim alkalmak ne korlátozódjanak pusztán az ovuláció időszakára. Hiszen az együttlétek a várva várt baba megfoganásán kívül a pár saját boldogságára, élvezetére is szolgálnak. Ha az ovulációs időszakon kívül is összebújtok, azzal elkerülhető, hogy feladatkényszerrel éljétek meg az együttléteket, miközben megőrizhetitek kapcsolatotok intimitását és spontaneitását is.

A ciklusunk megfelelő nyomon követéséhez számos applikáció áll már rendelkezésre, melyben könnyen és átláthatóan vezethetjük a legfontosabb információnkat, így azt is, mikor „van nyitva” az a bizonyos fertilitási ablak.

 

Szerző: Richter Gedeon Nyrt.

[1] https://ragaszkodjhozza.hu/fogantatas/ismerd-meg-a-testedet-181?q=ovuláció&utm_source=ovulacio&utm_medium=femilia.hu

Weboldalunkon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt, és jobb szolgáltatást nyújthassunk. További információ
Elfogadom